Slajdowiska Czwartkowe - 2 czerwca 2011 - Dwie strony Libanu

W czwartek 2 czerwca 2011 zapraszamy na slajdowisko Marcina Kanclerza pt. "Dwie strony Libanu". Pokaz odbędzie się o godzinie 18:30 w sali 219 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Wstęp wolny.

 

 

 

 

Moja - w ostatniej sekundzie okazało się, że samotna - wyprawa do Libanu odbyła się w marcu tego roku. Jechałem tam z nastawieniem na poznanie historii kraju z pierwszej ręki, bez książkowej "obiektywizacji".

Protestujacy w Tripoli

Bcharre

Protesty w Bejrucie

Liban jest krajem bardzo "aktywnym historycznie". Z jednej strony nie znajduje się aż tak daleko od naszej części Europy, z drugiej natomiast jest to już zupełnie inny świat. Gros mieszkańców zostało doświadczonych przez różne konflikty zbrojne. Mają dość świeże wspomnienia i nadal uczą się radzić sobie z nimi. W szczątkowej formie istnieje tam niewolnictwo. Ludziom czas płynie kilkukrotnie wolniej niż np. Polakom. W dodatku, w zależności od terenów można natrafić na libańskie siły wojskowe (duże ilości), siły UN - z których nawet mieszkańcy Libanu się śmieją, ostatecznie można poczuć obecność skrzętnie zakamuflowanego, zbrojnego skrzydłą Hesbollah - po równo szanowanej jak i nienawidzonej organizacji, bez której Libanu nikt sobie jednak nie wyobraża.

 

Hesbollah w Baalbek         Meczet Mohammad Al-Amin w Bejrucie

 

Shouq Tripoli                             Shouq w Tripoli

W trakcie wyprawy starałem się unikać miejsc ściśle turystycznych co w połączeniu z pewną dozą szczęścia zaowocowało możliwością wejścia do obozu dla uchodźców Shatila-Sabra, gdzie w 82' miała miejsce masakra ludności palestyńskiej (i nie tylko), zamieszkać u herszta miejscowej bandy czy zaprzyjaźnić się z Aberash - wspaniałą dziewczyną, która przy pozornej wolności, tak naprawdę jest własnością libańskiej rodziny.

Protesty Bejrut

Beirut plaza

Shatila

Jeżeli więc chcecie usłyszeć trochę o historii tego kraju, poznać Bejrut od strony zarówno bardzo bogatej jak i skrajnie biednej, obejrzeć najwyżej położoną wioskę Libanu czy w ogóle obejrzeć slajdy z kraju, w którym mniej niż 2 metry od głównej atrakcji turystycznej miasta znajduje się jeden z wielu obozów dla uchodźców - zapraszam.

Holiday Inn Bejrut

Statystyczny Libanczyk

Tripoli

ps: na koniec zagadka - wracałem samolotem, który jednych pasażerów odwoził a drugich przywoził robiąc trasę Ryga->Bejrut->Amman->Ryga. Jeden z pasażerów lecących z Rygi dostał zawału serca (przeżył) na pokładzie samolotu, na lotnisku w Bejrucie i oczywiście nie mógł kontynuować podróży. Nie został jednak wpuszczony na terytorium lotniska - czemu?

 

 

Kolejne Slajdowisko - 9 czerwca - Bartek Tofel, Piotrek Kłosowicz - Wyprawa Afganistan 2010 - wspinanie w Korytarzu Wachańskim

Pełen kalendarz pokazów znajduje się na stronie http://www.skpb.waw.pl/slajdowiska/kalendarz.html

Kontakt do nas na stronie http://skpb.waw.pl/slajdowiska/kontakt.html

Slajdowiska Czwartkowe na Politechnice Warszawskiej są współorganizowane przez SKPB Warszawa, Stowarzyszenie Studentów "Geoida" i Koło PTTK nr 1 "Jedynka"