Slajdowiska Czwartkowe - 9 czerwca 2011 - Wyprawa Afganistan 2010 - wspinanie w Korytarzu Wachańskim

W czwartek 9 czerwca zapraszamy na ostatnie w tym semestrze slajdowisko Piotrka Kłosowicza i Bartka Tofla z Wyprawy Afganistan 2010 pt. Wspinanie w Korytarzu Wachańskim. Pokaz odbędzie się o godzinie 18:30 w sali 219 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Wstęp wolny.

 

Pomysł na tę wyprawę zrodził się z chęci odnowienia polskich tradycji wspinaczkowych w Afganistanie z lat 60. i 70. XX w.

Jednym z charakterystycznych elementów tamtych ekspedycji było to, że jechało się na nie z Polski ciężarówkami. Wzorem świetnych poprzedników czternaścioro uczestników wyprawy Afganistan 2010 na początku lipca wyruszyło więc na wschód dokładnie w taki sam sposób. Po przejechaniu 6 tys. km przez Ukrainę, Rosję, Kazachstan, Uzbekistan i Tadżykistan dotarliśmy do Afganistanu.

Przejazd samochodami przez korytarz Wachański

W trakcie działalności wspinaczkowej eksplorowaliśmy mało znane masywy górskie położne we wschodniej części Korytarza Wachańskiego. W rejonie doliny Uczdżilga w masywie Kohe Ak Su (Mały Pamir) zdobyliśmy osiem prawdopodobnie dziewiczych wierzchołków o wysokości od 5030 do 5736 m.

Smocza Grań (ok. 5200)

Kohe Ikiv 5550

Tak jak było w rzeczywistości - dużą część naszego pokazu zajmie droga w i przez góry a "akty heroizmu", śniegi i kamienie już trochę mniej.

Bród podczas karawany

Wachanki

Góry zbliżają - w tle Baba Tangi (6513)


To ostatnie slajdowisko w tym semestrze. Najbliższe - już w październiku

Jeżeli byłeś niedawno w jakimś ciekawym miejscu i chciałbyś się tym podzielić w czasie slajdowisk w przyszłym semestrze, prosimy o kontakt http://skpb.waw.pl/slajdowiska/kontakt.html

Slajdowiska Czwartkowe na Politechnice Warszawskiej są współorganizowane przez SKPB Warszawa, Stowarzyszenie Studentów "Geoida" i Koło PTTK nr 1 "Jedynka"