Historia SKPB Warszawa - ponad pół wieku w górach

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie powstało w 1957 roku. O początku istnienia prowadzimy ludzi w góry nie zarabiając na tym i szkolimy kandydatów na przewodników górskich.

Przez ponad 50 lat działalności w naszych kursach uczestniczyły tysiące osób. Uprawnienia przewodnickie uzyskało ponad 650 z nich. Koło od początku było czymś więcej niż tylko organizacją turystyczną. Do dziś jest przede wszystkim szkołą charakterów, choć wielu z nas przychodząc do SKPB nie zdawało sobie z tego sprawy. W XXI wieku SKPB Warszawa organizuje m.in. dwa duże ogólnopolskie rajdy studenckie Beskid Niski (organizowany od 1965r.) i Połoniny (organizowany od 1960r.) oraz szkoli przyszłych przewodników górskich. Prowadzimy też chatę w Teodorówce k.Dukli i bazę namiotową w Regetowie, obie w Beskidzie Niskim.

 

Przejście w Bieszczadach w 1958 roku, fot.Andrzej Uhera (blacha nr 4)

Pierwsze trójkątne blachy przewodnickie SKPB Warszawa, przedstawiające stylizowaną cerkiew łemkowską, zaprojektowane przez Krakowianina Janusza Trzebiatowskiego, zostały wręczone w 1965 roku. Od tego czasu nasi przewodnicy prowadzili wyprawy i ekspedycje we wszystkich górach świata. Byli m.in. w Himalajach, Pamirze, Tien-Szanie, Andach, Kordylierach, Alpach, Atlasie, a nawet na Kamczatce. Wielu z nich traktowało SKPB i Kurs Przewodnicki jako pierwszy stopień wtajemniczenia górskiego.  Część z nich niesie teraz pomoc ludziom w górach będąc członkami TOPR i GOPR, wielu na stałe związało też swe życie z górami. To z naszego Koła wywodzą się m.in. założyciele Towarzystwa Karpackiego, dobrze znanego turystom górskim wydawnictwa Rewasz, czy niektórzy członkowie zespołu Werchowyna.            "Przejście letnie" w Bieszczadach, 1958 rok, fot. A.Uhera (blacha nr 4)

Działamy na wszystkich warszawskich uczelniach, społecznie organizując i prowadząc dziesiątki obozów i rajdów w czasie całego roku akademickiego. Nasze imprezy otwarte są dla wszystkich chcących miło spędzić wolny od nauki czas. Staramy się, aby informacje o imprezach docierały do studentów warszawskich uczelni, a w przypadku rajdów ogólnopolskich - do każdego ośrodka akademickiego w Polsce.

Od połowy lat sześćdziesiątych prowadzimy również działalność wydawniczą, promując wydawnictwa dotyczące południowo-wschodniej Polski - obszarów Łemkowszczyzny i Bojkowszczyzny - zapomnianych i prawie nieznanych terenów o bardzo bogatej kulturze. Wydajemy roczniki "Magury" i "Połoniny" . Z naszymi wydawnictwami zapoznasz się w dziale WYDAWNICTWA SKPB

Więcej o naszej historii dowiesz się z opublikowanej w 2008 roku z okazji 50-lecia Koła Kroniki SKPB pt. "Pół wieku w górach (1957-2007)".

Pojedź z nami w góry!

Tags: Historia